Jaeger-LeCoultre Master Compressor Memovox, MINT, Full set
Ref.nr: 146.8.97/1 (1708470 / Q1708470)
Årtal: 2008
Skick: 4,5 Mycket gott skick


BESKRIVNING
Jaeger-LeCoultre Master Compressor Memovox, ref. 146.8.97/1 / Q1708470
Begagnad Jaeger-LeCoultre herrklocka i mycket gott skick. Komplett set, ursprungligen köpt 2008. En fantastisk herrklocka för den sportige gentlemannen!
Schweiziska Jaeger-LeCoultre är ett av klockvärldens främsta märken. Memovoxen i stål, med ett diskret stiligt guldemblem i bakboetten, är en mycket trevlig herrklocka av absolut högsta klass. Memovoxen har ett mekaniskt alarm med en härlig klang, ett urverk utvecklat av Jaeger-LeCoultre. Uppdraget är mjukt som att skära smör med en varm kniv. Gångkontrollerad med perfekt precision. Ett enastående hantverk, ett fantastiskt ur i fantastiskt skick.
Ett perfekt samlarexemplar i mycket fint, orört originalskick. Aldrig polerad. Endast minimala hairlines. Klockan har en tidigare ägare som använt den ytterst sparsamt. Originalremmen (från när klockan var ny) i mörkbrunt krokodilskinn är monterad och även den är i perfekt skick, vilket ytterligare skvallrar om hur lite klockan är använd. Remmen har det finaste låstet, dubbelt viklås.
Klockan levereras komplett med originalboxar, garanticertifikat och manual.